CSS Codes -->

2010. szeptember 5., vasárnap

Japán tetkó - másnéven irezumi


Színekben gazdag stílus.A tetoválások hőseiben is bővelkedhetünk. Sárkányok, gésák, szamurájok díszes háttérben. Fekete – fehér tetoválásokat mellőzik, mert azokat a halállal kötik össze. A gonoszokat ábrázoljak fekete – fehérben.
A japán tetoválás kb. i.e. 300-ra vezethető vissza. Az ainu-k japán őslakosai, az asszonyaikat tetováltatták de úgy, hogy látható legyen társadalmi és vallási hovatartozásuk. A kínai kultúra beérkezése japánban megváltoztatta a tetoválási szokásokat, bűnűzők megjelölésére szolgáltak.A tolvajokat, csalókat a Shogunok jelölték meg. Vonalakat húztak az arcukra vagy a karjukra. A vonalak Elhelyezkedése és formája változó volt. A kirekesztett bűnűzők bandákba verődtek, és a tetoválás megmutatta a hovatartozásukat. Az utcai harcosok az arcukra kaptak tetoválásokat az emberek elrettentésére.


 "Úgy a 18. század közepén egy közkedvelt kínai regény, a dúsan tetovált hősöket felvonultató Suikoden tette népszerűvé a tetoválást. A Suikoden japán változatát illusztrálóművészek nyomatai új értelmet adtak a regényben szereplő tetoválásoknak  A 18. században virágzott a képi tetoválás kultúrája Edóban, akkor Tokiót így nevezték. A század elején lett népszerű az ukijoe - fametszetes eljárással készített zsánerkép -, amely gyakran merítette témáit a színházak, teaházak, örömnegyedek világából. A fadúcos nyomatok fejlődése párhuzamosan zajlott a tetoválás kibontakozásával, és nagy hatással volt rá. A tiltás ellenére virágzott a tetoválás gyakorlás, különösen a jakuza -a szervezett bűnbandák -, a törvényen kívüliek, a nincstelen parasztok és munkások körében, akik jobb élet reményében Edóba vándoroltak"


A XIX. században a katonák a nép védelmezőinek érezték magukat és legendák hőseit tetováltattak magukra. Ekkor jött divatba a nagy méretű tetoválás. A század közepére a tetoválások szinte befedték az embert, ruhát képeztek. A kawa tetoválások még jobban megerősítették a ruha érzését, mivel itt már bizonyos részeket kihagytak a tetoválásból. A következő időszakban japán nyugat felé nyitott, és attól való félelemben, hogy a nyugati kultúrák lenézik őket a tetoválás miatt, ezért betiltották. De nem így történt. Sok híresség is tetováltatta magát japán tetováló mesterekkel. Hori Chiyo volt az egyik leghíresebb tetováló művész, aki Walesi herceget de II. Miklós cárt is tetoválta. Hori Chiyo-t a tetoválás királyának tekintették. A kanto stílusú tetoválások nagyon megtervezett munkák voltak, az emberi izmokat követték.

A második világháború után az emberek elfordultak a tetoválástól, mivel a Yacusa-k a japán maffiák tagjai tetováltattak magukra szebbnél szebb tetoválásokat. Ezek a tetoválások a klán különböző szimbólumait ábrázolják. Napjainkra a japánok kezdenek visszatérni a tetováláshoz, mivel a Yacusa-k ideje lejárt. A japán tetováló stílus az egész világon hódit!



A Japán igazán szép a gazdag színvilágával és rengeteg hősi figurájával.
Ennek a stílusnak jelentése van, és nem divatból varrják.
"A klasszikus japán tetoválás legendás hősök és vallási motívumok állat- és virágszimbólumokkal kombinált sajátos mintáira korlátozódik, s hátterükben hullámok, felhők és villámok láthatóak. A minták szerves része volt egy kifinomult szimbólumrendszer, amely magában foglalta a jin és a jang elveit, az üresen maradó negatív területet, az emberi test vonalainak esztétikai kiaknázását és a képekben mesélés művészetét - ezeknek összesége jelenítette meg a tetoválás viselőjének személyiségét. Az avatatlan tetováló talán meg sem érti a négy évszak együttes megjelenítésének fontosságát, vagy tájékozatlanságát bizonyítja, ha egy ábrába foglal kígyót és cseresznyevirágot (a kígyók ugyanis még téli álmot alszanak a cseresznyevirágzás idején)".
Itt nem is a nálunk szokott tetoválógépekkel hanem Tebori pálcikákkal viszik fel a mintát (de most már használjak a tetováló gépet is). A tebori pálcika úgy néz ki, hogy, a végére egy köteg tűt helyeznek el. A mester egy ecsettel felkeni a bőrre a festéket és a tebori pálcika segítségével, bejuttatja bőrbe. Napjainkban a legtöbb japán tetováló művész a tebori hagyományai szerint dolgozik.
A Japán írásjelek (kanji) is népszerűek. De vigyázzunk velük. A jeleknek van jelentésük is!  Nem csak a jeleknek van jelentésük, hanem az egyéb ábráknak is. Azt a tanácsolom hogy ne internetről szedjétek le a szavakat vagy mondatokat hanem menjetek egy fordítóhoz, egyetlen vonás is rossz helyen van és máris mást jelent. Általában valamilyen nagy horderejű eseményhez kötik. Sokszor több órát is beszélgetnek a mesterrel, hogy miért is kerül fel a tetoválás. A tetováló mesterek „Hiroshi” beleviszik az érzést is az elkészülendő műbe. Egy ilyen műnek valódi kulturális értéke van.
 Az idézetek Vince Hemingson könyvéből lettek kiírva. A képeken Slick Nick által készített tetoválások láthatóak.

Nincsenek megjegyzések: