CSS Codes -->

2010. november 12., péntek

Kínai Tetováló Stílus

Titokzatos Motivumok!
A Kínai írás (Han-írás) jeleire ugyanaz vonatkozik mint a Japán írásra (kanji)! 
A Kínai horoszkóp jegyei, viszont egy nagyon jó ötlet, egy új tetováláshoz!
 Egy kis történelem: találtak a Taklamakan - sivatagban egy kb. 3200 éves tetovált múmiát, de Kínában az évszázadok folyamán be volt tiltva a tetoválás. A bűnűzőket bélyegezték meg, akiknek száműzetésben kellett élniük, mivel az arcukra tetováltak.Sokan varratnak magukra különféle kínai jelet, itt is azt tanácsolom mint a japán tetkóknál. A kínai horoszkóp állat jelei, a sárkány, tigris de egyéb jeleket is népszerűek. Napjainkban a kínaiak egyre jobban nyílnak a világ felé, ebből az következik, hogy a tetoválás világában is egyre többet látni őket. Már nincs tetováló rendezvény, ahol a kínaiak ne vennének részt.

videó
פפפפפפפפפפפפפפפפפפפפפפ
Kitartás!



Szamoai tetkók

Bár sokan gondolják hogy a tattoo szó a Szamoai "tatau" szóból ered de valójából a Holland "taptoe"szóból ered.
"A polinéziai tetoválás Tongában és Szamoán vált rendkívül kifinomult művészetté.A szamoai hagyomány szerint a Fidzsi-szigetekről úszott ide két nővér, ők ismertették meg Szamoa lakóival a tetoválás művészetét. Úszás közben énekeltek, olyan dalokat, melyeket tetoválás közben szoktak, és mivel a hosszú úton elfáradtak és összezavarodtak, népük szokásaival ellentétben, ahol nők viseltek sok tetoválást, s a férfiak keveset, Szamoán épp a fordítottja történt. A tongai harcosok bőrére derekától térdig geometriai alakzatokat tetováltak, melyekben háromszögek, csíkok és egybefüggő fekete területek váltakoztak. A tetoválást papok végezték, akik hosszú időn áttanultak, s rituálék és tabuk szigorú előírásait követték...Az ősi Szamoán a vallási rítusokban és a háborúzásban is fontos szerepet kapott a tetoválás. A tetováló kiváltságos személy volt, mestersége öröklődött....Nőket is tetováltak, az ő kezükre és testük alsó részeire kerülő ábrák finom, virágszerű geometriai motívumokból álltak.
A Samoai tetoválásokat ünnepségek és rituálék kísérték a tetoválásokat. Sokszor több segédnek is le kellett fogni a tetoválásra ítélt alanyt. A nők szebbnek tartották a tetovált férfiakat!
Az egyik legfájdalmasabb tetoválási módszer!A tetoválás úgy működik, hogy a segéd fogja és széthúzza a bőrt a mester, pedig két pálcikával tetoválja a megrajzolt mintát. Az egyik pálcika végére apró fogakból álló fémlemezt vagy hegyes csontot erősítenek fel. Ezt a pálcikát a festékbe mártva és a mintára helyezve ütögetik a másik pálcikával.A polinéz szigetvilágban élő törzseknél évszázadok óta őrzik a tetoválás hagyományait. A kalandor spanyol és portugál hajósok velük ismerkedtek meg először, és bennszülötteket hoztak magukkal Európába, megmutatni. Í
A Tiki tetoválás - Polinéz tradicionális tetoválás, az évszázadokon keresztül őrzött, de napjainkban is művelt stílus. A Samoai törzseknél az első tetoválást felnőtté váláskor kaptak az emberek. Nagy rituálék ünnepélyek is jártak egy elkészítéséhez. A tetoválásoknak valódi jelentésük volt. Az ellenség elrettentésére, a rang jelzésére szolgáltak.
A nők körében is szebbek voltak a tetovált férfiak. De a nők is kaptak tetoválásokat. A férfitetoválásokat pe'a-nak, a női tetováló motívumokat pedig MaLu-nak nevezik. A tetoválás mintáik és szimbólumaik jelentése nagyon elvont. A formák és minták összefolyva érthetelenek a külső szemlelő számára.








Kelta Tetkók


"A kelta csonókon erős skandináv hatás érződik, de pontosan eredetük ma is vitatott. A bonyolult ábrák feltehetőleg a természet összetetségét tükrözik, s a csomók kezdet és vég nélküli kígyózó vonalai az évszakok és az élet körforgását jelképezik...

Egy ír, skót vagy walesi számára a keresztet és a körformákat kombináló kelta kereszt inkább az etnikai örökséget, semmint a hitet szimbolizálja.....
A kultúrák keveredése folytán vitatott a kelta kereszt eredete, de az egyik magyarázat Szent Patrik legendájában található, aki a kereszténységet próbálta elterjeszteni a druidák körében.A kereszténység jelképe, a kereszt a 4. században jelent meg, amikor a mai Brit-szigetek területén élő nap -és holdimádó kultúrát elérte a Szentírás szava. Amikor Patriknak egy vésett körrel díszített kőoszlopot mutattak, ő kezével latin keresztet rajzolt a körbe, így áldotta meg. Talán nincs ennyire eltérő szimbólum, mint a kör és a kereszt. Az egyik misztikus, a másik már-már földrajzi tartalmú...A kelta kereszt mint tetoválás mindenkinek mást és mást jelenthet, ám szimbolikus eredetét tekintve a világegyetem spirituális jellegét idézi fel."

 A hagyományos kelta tetoválás sok állatképet, de azon kívül a nap, a hold, virágok és a végtelen csomó vagy misztikus csomó, aminek a jelentése nem világos. Egyesek mágikus erőt adnak neki, mások szerint az örökkévalóságot jelenti. A Kelta kereszt vagy Ír kereszt a keresztény keresztnek felel meg, abban tér el, hogy szalagminta díszíti. Ettől egy egyszerű minta is szép tetoválássá, válik. A kelta kereszt a napimádat és a kereszténység variációja.


A képeken Joe Waulken munkái láthatóak. (All or Nothing tattoo) Az idézetek Vince Hemingson könyvéből írtam ki.


2010. szeptember 8., szerda

Hawaii Tetováló Stílus


Virág és Teknősbéka!
A Hawaii tetoválások hasonló módszerekkel készítik, mint az egyéb törzsi tetoválásokat, bár a minták kidolgozottabbak és mintájuk is van. A tetoválás is a polinéz szigetvilágból származik. 
A Hawaii tetoválás a body art korábban megújult népszerűségnek örvend a 90-es évek óta.
A Hawaii tatováló művészet fontos alapkövét képezi a tradicionális tetoválásoknak, a polinéz szigeteken megtalálható többi törzzsel egyetemben nagyon egyedivé teszik a szigetvilág kultúráját, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a maori és a szamoai törzsi közösségek gazdag tetoválás hagyománya is önálló tetováló stílust fogalmaz meg.
Törzsi Hawaii kar tetoválás
 A Modern törzsi tetoválások a hagyományos Havaii tetoválás művészetén alapulnak .A Hawaii kar tetoválások hagyománya a népi kultúra fontos része, segítségével jelezték a kivülállóknak, hogy a tetoválás viselője melyik törzshöz tartozik.

Bizonyos értelemben természetes, hogy a hawaii tattoo ennyire népszerű . Az egyéb Hawaii formatervezési stílusok - mint például a hawaii ing , és más a Havaii kultúra jegyeit hordozó tárgyak rendkívül kelendőek a nagyközönség köreiben .A Hawaii kar tetoválások terén is megnyilvánul a retro "Tiki" kultúra, amely nagyon népszerű volt az 1950-es és 60s években.

A Hawaii Virág tetoválások

A Havaii tetováló kultúra beépítette motivumaiba a jellegzetes virág alakzatokat is - de fontos megjegyezni hogy a Havaii tetováló stilus a virág tetoválások ellenére nem kimondottan nőies tetováló stílus.

A legnépszerűbb hawaii virág tetoválás minta kétség kívül a Hibiscus (a Hibiscus sárga változata az állam virága, Hawaiin). A Hibiscus színei: sárga, piros, rózsaszín, fehér és lila.Egy másik népszerű Hawaii tetováló minta az orchidea tetoválás, különösen a szellem orchidea tetkók népszerűek.











פפפפפפפפפפפפפפפפפפפפפ×
Kitartás!

2010. szeptember 7., kedd

Nonfiguratív Tetováló Stílus


A Mértani Rajzok Halmaza!
Ez a stílus nem igazán számít egy különálló stílusnak, a Törzsi tetoválások az alapjai, a kezdetekben a törzsi mintákat követte. Mára, a tetováltatók kívánságára van bízva, hogy milyen mintát tetováltatsz magadra.
A nonfiguratív tetoválások nem ugyanazok mint a törzsi tetoválások, a törzsi tetoválásoknak jelentésük van, sok rituálé is jár egy tetováláshoz, alkalomra készítik. A nonfiguratív tetoválások viszont sokszor értelmetlen vonalak, csíkok, körök, és egyéb mértani alakzatok halmaza, ami a végen mégis valami formát alkot.

2010. szeptember 6., hétfő

Old School VS New School


Az old school egy angol kifejezés, általában bármire alkalmazhatod, ami egy korábbi időszakból származik, és tisztelettel, megbecsüléssel tekintesz rá. Jellemzően zenében, különböző szubkultúrákban használatos jelző.
Szabatosabban megfogalmazva old schoolnak általában egy adott szubkultúra kezdeti (vagy az aktuálisat megelőző) időszakát képviselő, eredeti mintákat nevezzük. A szubkultúra új generációs tagjainak szemléletváltozása, a szubkultúra evolúciója gyakran okozza az old school-vonulat külön irányzatként történő továbbélését, kiválását. 


Old School tetoválásokat elég egyszerű régimódi minták jellemzik, például haditengerészet és a fegyveres erők jelképei, amerikai zászlók, szívek Mama felirattal, pin-up lányok, Hawaii szépségek vasmacskát körül ölelő szalagok, dátumok, osztott csillagok, iránytűk, női nevek, rózsák, dühöngő torpedó által kettétört szívek, patkók, lóherék pókhálók, pókok, cápák,ékszerek, kincsek, sasok, kártyák, kobrák, keresztek és festett koponyák, fecskék.Az old school és egyéb tetoválásokon sokszor ábrázolt nők még: Bettie Page, Betty Boop, vagy Marylin Monroe.
A negyvenes években a klasszikus, kikötői minták uralkodtak a bőrön. Annak idején főleg matrózokon láthattunk ilyesfajta mintákat. Ám akkor még korántsem számított divatosnak vagy elfogadottnak ez a dolog.
 
Sailor Jerryt (születési neve Norman Collins) tartják az old school ősatyjának akinek ábráin kedveltek a macskafejek, a dobókocka, a nyolcas billiárd golyó, a swing koponya, a pókháló és a csajok. Miután 19. évesen tengerész lett nyitott egy tetováló szalont Honolulun (Hawaii) elsősorban tengerészeknek és ittas katonáknak. Ezeket az embereket nem érdekelték a minőségi tetoválások,a tökéletes árnyalással és részletességgel elkészített tetoválások; csak akartak valamit amit megmutathatnak a barátaiknak. A második világháború után a tetoválásokat a gengszterekkel és fiatalkorúakkal társították. Ekkor a sterilizálatlan varratás miatt elterjedt a hepatitis 1961-ben. Aztán egy új jogszabályt fogadtak el, és naprakész egészségügyi kódokat hajtottak végre.


Az old school stílus hagyományos, nem az egyszerűség jellemzi. Ezek azonban kontraszt nélküliek, és leginkább a vörös, zöld, aranysárga, valamint a nagyon erős fekete színeket használják. Nem az a koncepciója, vagy tárgya a tetoválásnak, hogy hogyan ábrázolják. Az old school nagyon büszke, és erős érzéseket fejez ki.
 



A fentieket Slick Nick tetoválta. És egy kis hazai is:Bottitól(Stigma tattoo, Eger)
new school

old school



A new school a fényesebb, világosabb, szinte barátságosabb stílus. Ez pezsgő, fényes, és szinte már kellemetlen. De amire büszkék lehetünk az a könnyed oldala a tetoválásnak.
Ez a legjobb mondja annak hogy megmagyarázzuk a különbséget a két stílus közt. A New School az ellentéte a tradicionális tetoválásoknak.


2010. szeptember 5., vasárnap

Japán tetkó - másnéven irezumi


Színekben gazdag stílus.A tetoválások hőseiben is bővelkedhetünk. Sárkányok, gésák, szamurájok díszes háttérben. Fekete – fehér tetoválásokat mellőzik, mert azokat a halállal kötik össze. A gonoszokat ábrázoljak fekete – fehérben.
A japán tetoválás kb. i.e. 300-ra vezethető vissza. Az ainu-k japán őslakosai, az asszonyaikat tetováltatták de úgy, hogy látható legyen társadalmi és vallási hovatartozásuk. A kínai kultúra beérkezése japánban megváltoztatta a tetoválási szokásokat, bűnűzők megjelölésére szolgáltak.A tolvajokat, csalókat a Shogunok jelölték meg. Vonalakat húztak az arcukra vagy a karjukra. A vonalak Elhelyezkedése és formája változó volt. A kirekesztett bűnűzők bandákba verődtek, és a tetoválás megmutatta a hovatartozásukat. Az utcai harcosok az arcukra kaptak tetoválásokat az emberek elrettentésére.


 "Úgy a 18. század közepén egy közkedvelt kínai regény, a dúsan tetovált hősöket felvonultató Suikoden tette népszerűvé a tetoválást. A Suikoden japán változatát illusztrálóművészek nyomatai új értelmet adtak a regényben szereplő tetoválásoknak  A 18. században virágzott a képi tetoválás kultúrája Edóban, akkor Tokiót így nevezték. A század elején lett népszerű az ukijoe - fametszetes eljárással készített zsánerkép -, amely gyakran merítette témáit a színházak, teaházak, örömnegyedek világából. A fadúcos nyomatok fejlődése párhuzamosan zajlott a tetoválás kibontakozásával, és nagy hatással volt rá. A tiltás ellenére virágzott a tetoválás gyakorlás, különösen a jakuza -a szervezett bűnbandák -, a törvényen kívüliek, a nincstelen parasztok és munkások körében, akik jobb élet reményében Edóba vándoroltak"


A XIX. században a katonák a nép védelmezőinek érezték magukat és legendák hőseit tetováltattak magukra. Ekkor jött divatba a nagy méretű tetoválás. A század közepére a tetoválások szinte befedték az embert, ruhát képeztek. A kawa tetoválások még jobban megerősítették a ruha érzését, mivel itt már bizonyos részeket kihagytak a tetoválásból. A következő időszakban japán nyugat felé nyitott, és attól való félelemben, hogy a nyugati kultúrák lenézik őket a tetoválás miatt, ezért betiltották. De nem így történt. Sok híresség is tetováltatta magát japán tetováló mesterekkel. Hori Chiyo volt az egyik leghíresebb tetováló művész, aki Walesi herceget de II. Miklós cárt is tetoválta. Hori Chiyo-t a tetoválás királyának tekintették. A kanto stílusú tetoválások nagyon megtervezett munkák voltak, az emberi izmokat követték.

A második világháború után az emberek elfordultak a tetoválástól, mivel a Yacusa-k a japán maffiák tagjai tetováltattak magukra szebbnél szebb tetoválásokat. Ezek a tetoválások a klán különböző szimbólumait ábrázolják. Napjainkra a japánok kezdenek visszatérni a tetováláshoz, mivel a Yacusa-k ideje lejárt. A japán tetováló stílus az egész világon hódit!



A Japán igazán szép a gazdag színvilágával és rengeteg hősi figurájával.
Ennek a stílusnak jelentése van, és nem divatból varrják.
"A klasszikus japán tetoválás legendás hősök és vallási motívumok állat- és virágszimbólumokkal kombinált sajátos mintáira korlátozódik, s hátterükben hullámok, felhők és villámok láthatóak. A minták szerves része volt egy kifinomult szimbólumrendszer, amely magában foglalta a jin és a jang elveit, az üresen maradó negatív területet, az emberi test vonalainak esztétikai kiaknázását és a képekben mesélés művészetét - ezeknek összesége jelenítette meg a tetoválás viselőjének személyiségét. Az avatatlan tetováló talán meg sem érti a négy évszak együttes megjelenítésének fontosságát, vagy tájékozatlanságát bizonyítja, ha egy ábrába foglal kígyót és cseresznyevirágot (a kígyók ugyanis még téli álmot alszanak a cseresznyevirágzás idején)".
Itt nem is a nálunk szokott tetoválógépekkel hanem Tebori pálcikákkal viszik fel a mintát (de most már használjak a tetováló gépet is). A tebori pálcika úgy néz ki, hogy, a végére egy köteg tűt helyeznek el. A mester egy ecsettel felkeni a bőrre a festéket és a tebori pálcika segítségével, bejuttatja bőrbe. Napjainkban a legtöbb japán tetováló művész a tebori hagyományai szerint dolgozik.
A Japán írásjelek (kanji) is népszerűek. De vigyázzunk velük. A jeleknek van jelentésük is!  Nem csak a jeleknek van jelentésük, hanem az egyéb ábráknak is. Azt a tanácsolom hogy ne internetről szedjétek le a szavakat vagy mondatokat hanem menjetek egy fordítóhoz, egyetlen vonás is rossz helyen van és máris mást jelent. Általában valamilyen nagy horderejű eseményhez kötik. Sokszor több órát is beszélgetnek a mesterrel, hogy miért is kerül fel a tetoválás. A tetováló mesterek „Hiroshi” beleviszik az érzést is az elkészülendő műbe. Egy ilyen műnek valódi kulturális értéke van.
 Az idézetek Vince Hemingson könyvéből lettek kiírva. A képeken Slick Nick által készített tetoválások láthatóak.